Tartu Pereliit

Tartu Pereliit on Eesti vanim ja suurim lasterikkaid peresid koondav kogukond, kuhu kuulub juba rohkem kui 840 lasterikast perekonda Tartust, Tartumaalt, Jõgevamaalt, Valgamaalt, Põlvamaal ja Ida-Virumaalt. 20. mail tähistab Tartu Pereliit oma 35. tegevusaasta täitumist! Palju õnne!

.

Juhatuse liikmeid on viis: Janne Aan (juhatuse esinaine), Svetlana Rodbaver, Eleri Roose, Urmo Kiviselg ja Triinu Jairus. Lisaks tegutsevad organisatsioonis pea 40 toredat vabatahtlikku, kes aitavad kaasa nii toidupakkide jagamisel ja ürituste ning koolituste korraldamisel.

.

Tartu Pereliidu olulised sündmused on kindlasti teatrireisid, mis toimuvad juba kuuendat aastat igal kevadel ja sügisel. Samuti ühised VSpa külastused, meestekuu ürituste sari, jõulupidu, Lõuna-Eesti lasterikaste perede Suvepäev Sokka puhkekeskuses, üle-eestiline Perepäev Cantervilla mängumaal ja konverentside sari. 2021. aastal toimus esimene konverents “Õnnelik perekond”, 2022 aastal “Õnnelik noor” ja käesoleval aastal on tulemas konverents “Õnnelik mees”.

.

Tartu Pereliit on täna nii tugev ja suur just eelkõige tänu nende tublidele vabatahtlikele, kes on panustanud oma aega ja energiat liidu püsimisse ning arengusse. Aitäh!

.

🔎 Rohkem infot: https://www.lasterikkad.ee/tartumaa/

.

Intervjuu Tartu Pereliidu juhatuse esinaise Janne Aaniga

Loe intervjuud juhatuse esinaine Janne Aaniga siit

👉🏻 Räägime täna Tartu Pereliidu juhatuse esinaise Janne Aaniga ja uurime, kuidas jõuab üks üheksaliikmelise pere ema oma muude toimetuste kõrvalt ka Eesti suurimat lasterikkaid peresid ühendavat kogukonda juhtida.

✨Janne Aan on seitsme lapse ema, abikaasa, Tartu Pereliidu juhatuse esinaine, ELPL juhatuse liige ning koos oma abikaasaga spordiklubi Jõusport eestvedaja. Kui kõikide toimetuste kõrvalt natuke aega üle jääb, siis armastab Janne ka ise trennis käia ja luuletusi kirjutada.

❓Kuidas Sa jõudsid MTÜni Tartu Pereliit?

👉🏻 “Meie pere astus Tartu Pereliidu liikmeks aastal 2012, toona oli meil viis last. Novembris 2016 läksin esimest korda üldkoosolekule, kus valiti uut juhatust. Ootamatult läks nii, et mind valiti juhatusse ja nüüd olen juba neljandat aastat juhatuse esinaine. Olin enne seda 12 ja pool aastat koduperenaine, pühendasin ennast lastele ja oma pere ning kodu hoidmisele.

Kui juhatuses tööle asusin, algas üks suur õppimine. Alustasin päev päeva haaval ja viisin ennast kurssi kuidas sellist organisatsiooni juhtida. Ja nii ma olen koos liiduga arenenud. Toona oli meil 150 peret, täna on meie liidus ligi 850 perekonda.

❓Mis on suurim väärtus, mida Tartu Pereliidus tegutsedes enda ellu lood?

👉🏻 “Olen hästi seda meelt, et kõik siin elus saab alguse inimestest. Seega on üks suurimaid väärtusi kindlasti kõik need inimesed, kes on minu ellu läbi Pereliidu tulnud. Mul on väga hea meel ja suur tänutunne hinges, et saan siin elus seda MTÜ-d eest vedada, olen tänu sellele väga palju õppinud ja arenenud nii inimese kui ka juhina.

Aastad Pereliidus on olnud nagu sõit karussellil – iga päev toimub midagi ja iga päev õpin midagi uut juurde.

Kuna olen ise suure pere ema, siis lapsed ja lasterikkus on mulle väga südamelähedased teemad. Ja sellest ka minu töö – teen oma toimetusi südamega ja tunnen rõõmu sellest, et saan liidu perede jaoks olemas olla.”

❓Kuidas Sa seda kõike jõuad? Ja kuidas Sa kõikide oma toimetuste juures ise terveks jääd?

👉🏻 “Eks see on aeg-ajalt ka keeruline, seda ei saa salata. Muidugi on hetki, kui väsin ära. Aga siis tuleb endale võtta sellist lihtsalt olemise aega. Mulle väga meeldib, kui saan rahulikult kodus toimetada, laste ja abikaasaga koos olla, jalutamas käia või luuletusi kirjutada. Mind laevadki need kodused hetked kõige rohkem – terrassil istumine, linnulaulu kuulamine, saunaõhtud, mõtete ja tunnete riimimine. Neid hetki võiks alati rohkem olla.

Tänu oma tööle saan oma aega paljuski ise sättida ja kõiki minu tegemisi toetab minu perekond, kes alati vajadusel appi tuleb. Üheks energiaallikaks on ka jõusaali treening. 2022. aasta alguses kutsusin ellu Jõusport Naisteklubi ja nüüd käimegi grupi naistega 2 korda nädalas koos jõusaalis, et hoida ennast heas toonuses ja vaimu värskena.”

❓Mis on suurimad väljakutsed, millega oled pidanud Tartu Pereliidus tegutsedes tegelema?

👉🏻 “Tartu Pereliidu tunnuslause on “Igaüks on hoitud” ja meie suurimaks väljakutseks on hoida kogukonnatunnet ning et see tunnuslause ka vett peaks. Et igaüks tunneks ennast siin hoituna hoolimata liikmete arvust ja maakonnapiirist. Kuna meie liit on väga suur, siis ei ole kahjuks võimalik kõigini jõuda. Aga nagu suhted ikka, on kõik kahepoolne. Hästi palju aitab see, kui pere ise on aktiivne ja osavõtlik.

Minu üheks suurimaks ülesandeks on meeskonna ja inimeste hoidmine. Sellist ühingut ei saa juhtida üksi. Seda saab teha ainult ühisel jõul ja ma olen nii tänulik oma suurepärasele meeskonnale, kellega koos saan oma tööd rõõmu ja pühendumisega teha. Kogu tiimiga oleme tänaseks saanud headeks sõpradeks ja igaühel neist on minu elus oma kindel roll. Ma tean, et nad on alati olemas ja see on kõige tähtsam.

Viimased paar aastat on tänu pandeemiale ja sõjale Ukrainas olnud paras väljakutse meile kõigile, ka Tartu Pereliidule. Aga minu jaoks on alati olnud hästi oluline, et inimesed tunneksid ennast liidus hästi ja nende silm säraks. Siis on minul ka süda rahul.

Meeskonnas töötades on omavaheline suhtlus kõige olulisem. Eriti kui on eriarvamused, siis need tuleb võimalikult kiiresti lahti rääkida, ainult siis on võimalik rõõmsalt koos edasi minna. Avatud suhtlus on kõige võti ja igale probleemile on lahendus.

Ka meie vabatahtlike ring on väga oluline. Tänu neile jõuame palju rohkem tehtud ja oleme nende abi eest väga tänulikud. Jõuan taas selleni, et kõik saab alguse inimestest.”

❓Kui tihti ja millistel MTÜ Tartu Pereliidu üritustel Sa kaasa teed?

👉🏻 “Osalen ise kõikidel suurematel üritustel. Kõikidele koolitustele ja õpitubadesse kahjuks ei jõua, aga aitan korraldusliku poole pealt ja olen taustajõud. Mulle väga meeldivad need traditsioonid, mille oleme ise ellu kutsunud ja läbi aastate elus hoidnud. Väga armsad sündmused on uute liikmete tervituspeod ja Beebipeod. Kui meie liidu pesake rõkkab beebide naerust ja nutust, siis selles on nii palju armastust ja elu.

Olulised on kõik ühisüritused, kus saame olla vahetult peredega koos ja näha neid inimesi, kelle jaoks seda tööd teeme. Selline koosolemine ja koostegemine on alati väga eriline.”

❓Kuidas näed enda elu 10 aasta pärast – millised Sinu unistused võiksid selleks ajaks täituda?

👉🏻 “Kõik minu unistused on seotud minu kodu ja perega. 10 aasta pärast on meie pere pesamuna 17-aastane, teised lapsed on juba täiskasvanud. Loodan, et lapsed leiavad oma raja, mida mööda käia, et nad oleksid oma teel õnnelikud ja ei unustaks kunagi koduteed. Soovin oma laste elust osa saada kuniks elan.

Ootan väga ka vanaemaks saamist ja seda, et saaksin oma abikaasaga ühel päeval kuldpulmi tähistada. See viimane ei saa muidugi 10 aasta pärast veel täituda, sest sellel aastal tähistame 20. pulma-aastapäeva. Üheks salajaseks unistuseks on ka oma luulekogu väljaandmine. Mida ma tööalaselt 10 aasta pärast teen, seda näitab aeg!”

🙏🏼 Suur aitäh, armas Janne!

📷: Erakogu

Autor: Sandra Eowyn Karu

.

Jutustame Tartu Pereliidu juhatuse liikme Svetlana Rodbaveriga

Loe intervjuud Svetlanaga siit
Täna vestleme Svetlana Rodbaveriga, kes on seitsmendat aastat Tartu Pereliidu juhatuse liige, samuti on ta eest vedanud 13 aastat “Lapsed Kooli” kampaaniat. Lisaks tööle Tartu Pereliidus, on Svetlana ka Eesti Lasterikaste Perede Liidu kogemusnõustaja ja koordinaator ning Lana Models Estonia huviringi eestvedaja, kus õpetatakse lavalist liikumist, defileed, näitlemist ning palju muudki.
👉🏻 Svetlana peres on viis last ja üks lapselaps. Uurime, kuidas Svetlana Tartu Pereliitu jõudis ja mis temal silma särama paneb.
🔎 Kuidas jõudsid MTÜ Tartu Pereliitu?
👉🏻 “Liitusin tegelikult juba aastal 2009, aga toona oli liit üsna väike ja üritustest me tol ajal väga osa ei võtnud. Kui otsiti Lapsed Kooli kampaaniasse vabatahtlikke, siis olin kohe nõus minema ja tänaseks olengi igal aastal arvestanud, et nüüd augustis tegelen antud kampaaniaga. Minu teekond juhatusse oli päris ootamatu, sattusin sinna tänu ühele eelmisele juhatuse liikme kutsele. Osutusin valituks ja sellest ajast olen aktiivselt tegutsemas. Meie Pereliit on tublisti kasvanud, mille üle on mul väga hea meel!
👉🏻 Minu elu ja Pereliit on väga tihedalt omavahel seotud. Mulle meeldib väga seda tööd teha. Kuidagi ongi nii, et töö ja hobid on omavahel koos. Perega võtame samuti Pereliidu üritustest nii palju osa, kui vähegi võimalik. Kuna elan meie kontorile kõige lähemal, siis käin tihti seal toimetamas ja jäängi sinna mõnda koolitust kuulama. Kipun vahel unustama ka, et enda jaoks tuleb ka aega võtta. Selles üritan küll paremaks saada!”
🔎 Sinu “miks” – miks oled ühingus aktiivne ja miks see on Sinu jaoks oluline?
👉🏻 “See miks on kindlasti lapsepõlvest tulnud. Olin tihti olukorras, kus pidin üksi hakkama saama. Nüüd on nii hea tunne kui saan kedagi aidata. Meie Pereliidu uksed on alati lahti, sest inimesi, kes tuge soovivad ja vajavad – neid on nii palju. Mulle väga meeldib teiste jaoks olemas olla. Vahepeal piisabki nende tänust ja sellest siirast õnnetundest, et enda süda oleks sees soe.”
🔎Mis on Kogemusnõustamine ja kuidas Sa selleni jõudsid?
👉🏻 “Liidus pakutav kogemusnõustamine on sotsiaalteenus, mille eesmärgiks on aidata inimesi, kes on sattunud kriisiolukorda. Tihtipeale on psühholoogide ja psühhiaatrite järjekorrad nii pikad, et inimesed ei saa õigel ajal tuge. Teinekord võib just kogemusnõustaja osata inimest aidata, et hullemast pääseda. Kogemusnõustamises räägid inimesega, kes on analoogses olukorras olnud ja temaga on lihtne suhestuda. Olen oma elus mitmest depressioonist välja tulnud ja oskan inimesi hästi suunata, sest ma ise tean, mis tunne see on. Kogemusnõustamis teenus on väga paljudele suureks abiks.
👉🏻 Läbisin “Loov Ruum” -is kogemusnõustamise koolituse. Koolitusel käies sain jälle aru, et mulle väga meeldib inimesi aidata. Usun, et keegi ei peaks oma muredega üksi jääma.”
🔎 Mis Sind motiveerib?
👉🏻“Mind motiveerib minu töö ise, sest see meeldib mulle. See tore tagasiside, mis me peredelt saame, see teeb seest nii soojaks. Muidugi maailmas on inimesi palju, eks ka rahulolematuid satub aegajalt meie teele. Aga olen õppinud inimesi võtma sellistena, nagu nad on ja meil kõigil on mõnikord kehvemaid päevi.”
🔎 Mida Sa siis teed, kui ongi see kehvem päev ja kui ongi raske?
👉🏻 “Siis ma nutan ja räägin oma muredest kodustele. Kui on nutetud, hakkan vaatama neid raskeid olukordi teise külje alt ja mõtlen, et miks see olukord minu ellu on tulnud, mida ta mulle õpetab. Teinekord tulevad suuremad lapsed mind raskel hetkel kallistama ja on toeks – siis on küll need kurbusepisarad ja õnnepisarad segamini. Kui mul on raske aeg, siis leian ka ise tuge psühholoogi või psühhiaatri juures. Olen õppinud, et kui mul on tuge vaja, siis oskan seda küsida.”
🔎 Mis mahub Sinu argipäeva?
👉🏻 “Minu argipäev tavaliselt algab ja lõpeb Pereliidu asjadega. Hommikul viin lapse kooli ja sõidan tagasi koju, joon ise ühe kohvi ja asun toimetama. Töötan kodukontoris ja kuna haldan Pereliidu raamatupidamist, kogemusnõustamiste graafikuid, meie koostööd Toidupangaga, erinevaid registreerimistabeleid ja pakkumisi siis seda arvutitööd on omajagu.
👉🏻 Nädalavahetused kulgevad ka töises rütmis, laupäeva alustan sellega, et saadan liikmetele Toidupäästmisega seoses sms-id, siis teen moekooli ja õhtul lähmegi toitu jagama. Kogemusnõustamisi üritan hoida nädala sees. Tegelikult mahubki igasse päeva päris palju asju!”
🔎 Millised on olnud Sinu lemmikhetked Tartu Pereliidus tegutsemise juures?
👉🏻 “Lemmikhetked tööl on lihtsad – näiteks see hetk, kui annad perele toidupaki üle ja nad ütlevad aitäh. Nende puhas rõõm ja tänusõnad, need on nii toredad. Need inimesed ja vabatahtlikud, kellega igapäevaselt suhtlen ja koostööd teen – see on nii suur väärtus! Meil on tõesti hästi toetav seltskond ja läbi aastate olen kõikidega väga lähedaseks saanud.
👉🏻 Minu üks suurim õnnehetk oli kindlasti ka mu lapselapse sünd. Mul oli võimalus tema sünni ajal seal olla, see oli küll viimase kahe aasta eriliseim päev. Vanaema roll on täitsa omaette töö, vahepeal tahaks olla selline tavaline vanaema, kes lapselapsele sokki koob. Aga küll jõuan seda ka!”
💛 Aitäh, armas Svetlana!
📸: Erakogu
Autor: Sandra Eowyn Karu

.

Vestlesime Tartu Pereliidu tegusa noore Mikk Reinkubjasega

Loe intervjuud Mikuga siit

👉🏻 Vesteleme täna 17-aastase Mikk Reinkubjasega, kelle pere on Tartu Pereliidu liige ning Tartu ühe ägedaima põgenemistoa eestvedaja. Mikk õpib Tartu Tamme Gümnaasiumi 10. klassis, IT-suunas. Mikk on alates 7. klassist aidanud põgenemistoa loomisele kaasa ja ehitanud iseseisvalt sellele ka kodulehe. Miku pere on seitsmeliikmeline, Mikul on lisaks vanematele veel kaks venda ja kaks õde.

🔎 Kuidas jõudsid IT-valdkonnani ja miks on just sellest saanud Sinu kirg?

👉🏻 “Mulle on tegelikult alati arvutid huvi pakkunud. Juba väiksest peale olen YouTubes arvutimängude programmeerimise videosid vaadanud, ise olen ka natuke seda proovinud teha. Mu isa tegeleb ka IT-asjade parandamisega, olen tema kõrvalt ka palju õppinud. Selles valdkonnas on nii palju võimalusi erinevaid asju teha ja katsetada, see on kuidagi eriline. Olen mitu korda ka Leiutajate Konkurssil osalenud, paar korda võitnud ka.”

🔎 Miks otsustasite perega oma põgenemistoa teha?

👉🏻 “Meil tervele perele meeldib väga lauamänge mängida ning põgenemistubades ka käia. Olime Tartus enamvähem kõik kohad ära käinud ja tekkis idee täitsa enda oma püsti panna. Mõtlesime koos plaani välja, igalühel perest on seal oma kindel roll. Minule jäi veebilehe tegemine. Põgenemistoad pakuvad meile kõigile huvi ja lahe on koos mõistatusi välja mõelda.”

🔎 Aga kui asjad üle pea kasvavad, kuidas siis hakkama saad?

👉🏻 “Kui ma enam ei jaksa, siis hakkan tavaliselt raamatuid lugema. Vahepeal loen neid isegi liiga palju. Loen enamasti inglise keeles, erinevaid novelle. See aitab mõtted välja lülitada. Kui elus lähebki keeruliseks, siis soovitan kõigil tegeleda asjadega, mis eriti meeldivad.”

🔎 Sinu peres on veel neli last, kuidas on lasterikkas peres kasvada?

👉🏻 “Päris tore on. Äge on see, et kuna meid on palju, siis leiab alati lauamängukaaslase. Väiksemas peres võib juhtuda, et ei saagi eriti neid mängida, sest alatasa on vähemalt nelja või viite inimest vaja. On tore, et meil on nii palju erinevaid inimesi. Minu suurem õde on praegu välja kolinud, aga meil on hästi kokkuhoidev pere ja suur suguvõsa ka. Iga kuu saame tavaliselt kellegi sünnipäeval kõik kokku.”

🔎 Millised on Sinu tulevikuplaanid ja unistused?

👉🏻 “Olen natuke mõelnud, et võibolla kohe ülikooli ei tahakski minna. Äkki hoopis kuhugi praktikale? Cleveroni akadeemia tundub ka lahe. Tahan suurena elada nii, et ei pea raha pärast muretsema ja et saan tegelda asjadega, mis mind huvitavad.

👉🏻 Meil on lahe üllatus ka – sel suvel plaanime ühe uue põgenemistoa avada!”

🎉 Head uudised Perekaardi omanikule: Lasterikkad pered saavad mängida Miku pere põgenemistoas 20% soodsamalt, esitades kohapeal perekaardi.
Põgenemistoa koduleht: https://gameground.ee/

💛 Aitäh ja palju edu, hea Mikk!
📸: Erakogu

Autor: Sandra Eowyn Karu