SUMIN

Podcast SUMIN toob kuulajateni lastega perede argisuminad – mured, rõõmud, väljakutsed ja lennukad ideed. Puudutame teemasid läbi lapsevanemate elukaare, teeme peatuseid nii armastusel kui eluraskustel. Räägime perega seiklemisest, kastist välja mõtlemisest ning valikute tegemisest.

SUMIN podcasti valmimist toetab Sotsiaalministeerium. 

Suminani!

🎙

#9 Triin Lumi

Kuidas lasterikka pere emana teha keskkonnasõbralikke valikuid? Või suunata lapsi looduse juurde?
Nendele küsimustele vastab Triin Lumi. Nagu Triin armastab öelda, on tal kuus last, kellest kodus on tänasel päeval aga viis. Kõigi viie lapsega on lapsehoolduspuhkustel olnud aga laste isa. Lisaks lastele võib Triinu kodust leida ka seitse kana ja ühe küüliku.
Triinu igapäevatööks on inimeste elusid paremaks muuta – nimelt töötab ta SEB Heategevusfondi tegevjuhina. SUMINAS rääkis Triin lastega üks-ühele aja leidmise raskustest, enda arendamisest, lapse kaotusvalust, keskkonnateadlikutest valikutest ning Sõbralt Sõbrale poes šoppamisest.

🎙

#8 Inga Pärnaste

Kuidas on üksikemana kasvatada nelja last? Või sõita iga nädal tööle Haapsalust Narva?
Nendele küsimustele vastab Inga Pärnaste. Inga on nelja lapse ema, kes on justkui hunt kriimsilm mitme erineva oskuse ja huviga. Inga süda põksub nimelt politseitöö järele, mille jaoks võtab ta igal nädalal ette teekonna Haapsalust Narva.
Paar aastat tagasi tunnustati Ingat aga Läänemaa aasta õppija tiitliga, sest Inga õppimisest lihtsalt ei väsi – ta on kutsehariduskeskuses käinud õppimas nii kokaks kui mööblirestauraatoriks. Lisaks eeltoodule rääkis Inga saates ka üksikemadusest ning sellega kaasnevatest muredest ja rõõmudest.

🎙

#7 Katrin Kiisk ja Martin Havik

Kuidas on üles kasvada lasterikkas peres ning pidevas segasummasuvilas? Millise väärtuse ning hüppelaua annab see tulevikuks?
Just need olid ühed teemad, mille üle arutasid õde-vend Katrin Kiisk ja Martin Havik  SUMINA  seitsmendas episoodis. Katrin ja Martin kasvasid üles lasterikkas perekonnas ning tänaseks on neil mõlemal juba oma lapsed ja perekonnad. Katrin on edukas jurist ning Martin tegus tehnoloogiavaldkonnas. Saates meenutasid Martin ja Katrin oma lapsepõlve, mis oli täis rõõmu ja vabadust, ning jagasid elutarkusi, mida nad tollest ajast kaasa on võtnud.
:

🎙

#6 Hillar Petersen

Mida tähendab isapuhkusel olemine? Kuue lapse isaks olemine? Või hoopiski, kuidas isaks kasvatakse? Just nendest teemadest (ja paljust muust!) rääkis Hillar Petersen SUMINA kuuendas osas.

Hillar jagas mõtteid, kuidas ühildada pere- ja tööelu, leida üks-ühele aega ning hoida paarissuhe värskena. Puudutamata ei jäänud ka Hillari tänuväärne töö Pere Sihtkapitalis ning tulevikumaailm.
:

🎙

#5 Kersti Kaljulaid on nelja lapse ema, vanaema ning Eesti president. SUMINAS rääkis Kaljulaid oma lapsepõlvest, laste kasvatamisest, naiste ja meeste rollidest ning presidendirolli mõjust oma lastele. Saates ei jäänud puutumata ka ohverdused, mida Kaljulaid pidi eduka karjääri ülesehitamiseks tegema.
Lisaks oma isiklikule kogemusele jagas Kaljulaid ideid ja mõtteid sellest, kuidas tulevikus võiks olla üles ehitatud vanemahüvitis, haridussüsteem ning praegusele ajale kohasem – kõrgete hindade kompenseerimine.
.

🎙

#4 Katrin Saali Saul on kolme lapse ema, pereterapeut ja kirjanik. Igapäevaselt aitab Katrin aga inimesi ja paare, kes vajavad edasi liikumiseks või oma suhte parandamiseks terapeudi abi.
Lisaks teraapiale on Katrin põhjalikult uurinud, milline ikkagi on üks eluterve naine, kelle sära aastatega ei tuhmuks. SUMINAS jagas Katrin mõtteid laste kasvatamisest ja lendu laskmisest, tassi täitmisest, mõnulemisest ja paarisuhetest.
:

🎙

#3 Grethe Rõõm on oma elu pühendanud rõõmu otsimisele, säilitamisele ja tundmisele. Grethe on fotograaf, nelja lapse ema ning lisaks ka koolitaja – Grethe aitab teistel luua endale elu, mille iga päev on täidetud rõõmuga. Grethe elu kulgeb koos oma pere, ponide, kanade, koerte ja kassidega Võrumaa metsade vahel Rõuges, mis on tema sõnul elamiseks kõige-kõige parem koht.

SUMINAS jagab Grethe oma mõtteid aja olulisusest ning enda säilitamisest igapäevases elu virr-varris. Et Grethe kõige hingelähedasem teema on rõõm, jagas ta saates usinalt nõuandeid, kuidas rõõmu rohkem tunda ning pimedatel päevadel üles leida. Grethe perekond valiti Eesti Lasterikaste Perede Liidu poolt ka 2013. aastal Aasta Suurpereks.

:

🎙
#2 Kättlin ja Taavi Küttis on purjetanud läbi elu nii abikaasade, töökaaslaste kui äripartneritena. Taavil ja Kättlinil on neli last ja neli erinevat ettevõtet. Nende hulgas ainulaadne elamusgolfikeskus Elamusgolf ning Eesti suurim pannkoogirestoran Pann&Kook.
Küttiste perekond võtab pidevalt vastu julgeid ja elumuutvaid otsuseid – aastaid tagasi koliti kogu perega Hispaaniasse läbipõlemisega kaasnenud terviseprobleemidest puhkama ja lastele mitmekesisemat haridust ja kogemusi pakkuma. Ettevõtlikud lapsevanemad iseloomustavad ennast kui vedurit ja pidurit – Taavi on tõeline ideede generaator, Kättlin seevastu tõmbab liigset hoogu maha, et ideede praktilisusele mõelda. Üheskoos liigutatakse mägesid.
:
:
🎙
#1 Arabella Aho-Tops on vaatamata noorele eale kokku puutunud mitmete väljakutsete, aga ka rohkete rõõmudega.
Tänaseks 24-aastane Arabella on teismeeas seljatanud raske haiguse, õppinud esimese raseduse aegselt eliitkoolis ja sünnitanud esiklapse vahetult enne lõpueksameid. Ta on käinud väikeste laste kõrvalt palgatööl, avanud oma ettevõtte, kogunud suure jälgijaskonna ja poolehoiu sotsiaalmeedias ning toonud lisaks pojale ja tütrele ilmale kaksikutest pisipiigad. Arabella on abiellunud toetava mehega, kellega koos laste kasvatamisest ja elust rõõmu tuntakse.
.