SUMIN

Podcast SUMIN toob kuulajateni lastega perede argisuminad – mured, rõõmud, väljakutsed ja lennukad ideed. Puudutame teemasid läbi lapsevanemate elukaare, teeme peatuseid nii armastusel kui eluraskustel. Räägime perega seiklemisest, kastist välja mõtlemisest ning valikute tegemisest.

SUMIN podcasti valmimist toetab Sotsiaalministeerium. 

Suminani!

🎙

#19 Sandra Vabarna

SUMIN #19 osas on külas naine, kes tutuvustamist ei vaja. Uues osas räägib Sandra Vabarna aja planeerimisest, prioriteetide sättimisest, harjumustest, unest, naistest ja paljust muust põnevast. Podcasti juhib Urmas Vaino, stuudios jagab oma kogemusi ka lasterikka pere ema Mirjan Rukiste.

🎙

#18 Liisi Kirch

SUMIN #18 osas räägime rahast. Külas on rahaekspert ning endine Rahanduministeeriumi rahatarkuse koordinaator Liisi Kirch. Kuidas koostada pere eelarvet? Kuidas oma kulutusi planeerida? Kuidas ja kas üldse kaasata ka lapsi rahast rääkima? Podcasti juhib Urmas Vaino, stuudios jagab oma kogemusi ka kolme lapse ema Margot Helena Kasari.

🎙

#17 Lagle Reinup

SUMIN #17 osas räägime laste ja noorte vaimsest tervisest. Külas on noorte- ja lastepsühholoog Lagle Reinup. Kuidas teha nii, et minu ja lapse suhe oleks usaldav, toetav ja lähedane? Kuidas olla oma lapse jaoks olemas? Kuidas juhtida enda ja oma lapse tundeid? Podcasti juhib Urmas Vaino, stuudios jagab oma kogemusi ka nelja lapse ema Jana Treier.

🎙

#16 Perekond Käo

Sumin #16 osas on meil külas ei keegi muu kui Perekond Käo. See vahva pere on meile kõigile tuttav Kanal 2 menukast saatest “Jane ja Urmet pluss 10”. Nüüdseks on saate tegemisest möödunud täpselt kümme aastat – uurime, kuidas on perel läinud, millised seigad jäid võtteperioodist eriti eredalt meelde ja muljetame elust lasterikkas perekonnas kümne lapsega. Vestlust juhib Urmas Vaino.

🎙

#15 Daniel Soomer

Salvestuslaua taga said kokku Peaasi psühholoog ja koolitaja Daniel Soomer, lasterikka pere isa Margus Vain ning vestlust juhib Urmas Vaino. Kuidas end mehena toetada? Kuidas oma tundeid tunda? Kuidas olla hea eeskuju oma lastele, partnerile, kolleegidele? Kuidas ennast väljendada? Episoodis räägime nendel ja mitmel teisel meeste vaimse tervisega seotud teemadel. 

🎙

#14 Kairi Lenk

SUMIN pocasti #14 osas räägime suhteterapeudi Kairi Lengiga. Arutame, kuidas paarisuhet hästi toimivana hoida, kuidas üle tulla rasketest hetkedest ja kuidas üldse aru saada, mis meie jaoks paarisuhtes oluline on? Hea vanemlus algab heast paarisuhtest. Kairi jagab mitmeid häid nippe, kuidas suhet partneri või elukaaslasega õnnelikuna hoida. 

🎙

#13 Rita Rätsepp

Mis saab siis, kui lapsed kodust ära kolivad? Sumin #13 osas on külas armastatud psühholoog Rita Rätsepp. Räägime, mis saab siis, kui lapsed on juba suuremad ja hakkavad kodust ära minema. Kuidas sellega toime tulla? Kuidas see lapsevanemaid mõjutab? Kuidas end ja last selles protsessis toetada? Koos Urmas Vaino ja saatekülalise Ritaga räägivad kaasa lasterikaste perede vanemad Agnes Paldre ja Kaur Lohk.

🎙

#12 Gätly Valge

Külas on Jooks on lahe eestvedaja Gätly Valge. Urmas Vainoga küsivad stuudios küsimusi viie lapse ema Elin ning nelja lapse ema Kairi. Saates leiad muuhulgas vastused ka järgmistele küsimustele: Kuidas leida aega iseendale? Milline trenn mulle sobib? Kuidas Gätly jooksmiseni jõudis? Mis üldse on Jooksonlahe? Gätly jagab ka väga palju soovitusi ja häid nõuandeid, kuidas liikumiseks aega leida – niiet klapid kõrva ja luba endale jaanipidustuse vahepeal üks mõnus kuulamine!

🎙

#11 Palbo Vernik

Kuhu võiks suvel Eestis matkata? Mida perega üldse matkal teha? Kuidas valmistuda? Mis kaasa pakkida? Just nendele ja paljudele teistele küsimustele saad meie uuest podcasti osast vastused! Urmas Vainol on külas matkaekspert Palbo Vernik. Saates jagavad oma matkakogemusi ka kuueliikmelise pere lapsevanemad Tatjana ja Andrei. Pliiatsid välja ja märkmeid tegema – siin saates on palju häid nippe ja tarkuseteri, mida suvel meeles hoida!

🎙

#10 Merilin Mandel

Kümnendas SUMINA episoodis on külas vanemlusnõustaja Merilin Mandel, kes on tuntud kui “Jess, lapsed!” raamatu ja @jesslapsed Instagrami konto autor. Koos Urmas Vainoga küsib saates küsimusi ka nelja lapse ema Getter. Kuidas lapsevanemana oma vaimset tervis hoida? Milliseid kasvatusnippe võiksid lapsevanemad teada? Mida tähendab austav vanemlus? Nendele ja teistele küsimustele leiad siit saatest vastused.

🎙

#9 Triin Lumi

Kuidas lasterikka pere emana teha keskkonnasõbralikke valikuid? Või suunata lapsi looduse juurde?
Nendele küsimustele vastab Triin Lumi. Nagu Triin armastab öelda, on tal kuus last, kellest kodus on tänasel päeval aga viis. Kõigi viie lapsega on lapsehoolduspuhkustel olnud aga laste isa. Lisaks lastele võib Triinu kodust leida ka seitse kana ja ühe küüliku.
Triinu igapäevatööks on inimeste elusid paremaks muuta – nimelt töötab ta SEB Heategevusfondi tegevjuhina. SUMINAS rääkis Triin lastega üks-ühele aja leidmise raskustest, enda arendamisest, lapse kaotusvalust, keskkonnateadlikutest valikutest ning Sõbralt Sõbrale poes šoppamisest.

🎙

#8 Inga Pärnaste

Kuidas on üksikemana kasvatada nelja last? Või sõita iga nädal tööle Haapsalust Narva?
Nendele küsimustele vastab Inga Pärnaste. Inga on nelja lapse ema, kes on justkui hunt kriimsilm mitme erineva oskuse ja huviga. Inga süda põksub nimelt politseitöö järele, mille jaoks võtab ta igal nädalal ette teekonna Haapsalust Narva.
Paar aastat tagasi tunnustati Ingat aga Läänemaa aasta õppija tiitliga, sest Inga õppimisest lihtsalt ei väsi – ta on kutsehariduskeskuses käinud õppimas nii kokaks kui mööblirestauraatoriks. Lisaks eeltoodule rääkis Inga saates ka üksikemadusest ning sellega kaasnevatest muredest ja rõõmudest.

🎙

#7 Katrin Kiisk ja Martin Havik

Kuidas on üles kasvada lasterikkas peres ning pidevas segasummasuvilas? Millise väärtuse ning hüppelaua annab see tulevikuks?
Just need olid ühed teemad, mille üle arutasid õde-vend Katrin Kiisk ja Martin Havik  SUMINA  seitsmendas episoodis. Katrin ja Martin kasvasid üles lasterikkas perekonnas ning tänaseks on neil mõlemal juba oma lapsed ja perekonnad. Katrin on edukas jurist ning Martin tegus tehnoloogiavaldkonnas. Saates meenutasid Martin ja Katrin oma lapsepõlve, mis oli täis rõõmu ja vabadust, ning jagasid elutarkusi, mida nad tollest ajast kaasa on võtnud.
:

🎙

#6 Hillar Petersen

Mida tähendab isapuhkusel olemine? Kuue lapse isaks olemine? Või hoopiski, kuidas isaks kasvatakse? Just nendest teemadest (ja paljust muust!) rääkis Hillar Petersen SUMINA kuuendas osas.

Hillar jagas mõtteid, kuidas ühildada pere- ja tööelu, leida üks-ühele aega ning hoida paarissuhe värskena. Puudutamata ei jäänud ka Hillari tänuväärne töö Pere Sihtkapitalis ning tulevikumaailm.
:

🎙

#5 Kersti Kaljulaid on nelja lapse ema, vanaema ning Eesti president. SUMINAS rääkis Kaljulaid oma lapsepõlvest, laste kasvatamisest, naiste ja meeste rollidest ning presidendirolli mõjust oma lastele. Saates ei jäänud puutumata ka ohverdused, mida Kaljulaid pidi eduka karjääri ülesehitamiseks tegema.
Lisaks oma isiklikule kogemusele jagas Kaljulaid ideid ja mõtteid sellest, kuidas tulevikus võiks olla üles ehitatud vanemahüvitis, haridussüsteem ning praegusele ajale kohasem – kõrgete hindade kompenseerimine.
.

🎙

#4 Katrin Saali Saul on kolme lapse ema, pereterapeut ja kirjanik. Igapäevaselt aitab Katrin aga inimesi ja paare, kes vajavad edasi liikumiseks või oma suhte parandamiseks terapeudi abi.
Lisaks teraapiale on Katrin põhjalikult uurinud, milline ikkagi on üks eluterve naine, kelle sära aastatega ei tuhmuks. SUMINAS jagas Katrin mõtteid laste kasvatamisest ja lendu laskmisest, tassi täitmisest, mõnulemisest ja paarisuhetest.
:

🎙

#3 Grethe Rõõm on oma elu pühendanud rõõmu otsimisele, säilitamisele ja tundmisele. Grethe on fotograaf, nelja lapse ema ning lisaks ka koolitaja – Grethe aitab teistel luua endale elu, mille iga päev on täidetud rõõmuga. Grethe elu kulgeb koos oma pere, ponide, kanade, koerte ja kassidega Võrumaa metsade vahel Rõuges, mis on tema sõnul elamiseks kõige-kõige parem koht.

SUMINAS jagab Grethe oma mõtteid aja olulisusest ning enda säilitamisest igapäevases elu virr-varris. Et Grethe kõige hingelähedasem teema on rõõm, jagas ta saates usinalt nõuandeid, kuidas rõõmu rohkem tunda ning pimedatel päevadel üles leida. Grethe perekond valiti Eesti Lasterikaste Perede Liidu poolt ka 2013. aastal Aasta Suurpereks.

:

🎙
#2 Kättlin ja Taavi Küttis on purjetanud läbi elu nii abikaasade, töökaaslaste kui äripartneritena. Taavil ja Kättlinil on neli last ja neli erinevat ettevõtet. Nende hulgas ainulaadne elamusgolfikeskus Elamusgolf ning Eesti suurim pannkoogirestoran Pann&Kook.
Küttiste perekond võtab pidevalt vastu julgeid ja elumuutvaid otsuseid – aastaid tagasi koliti kogu perega Hispaaniasse läbipõlemisega kaasnenud terviseprobleemidest puhkama ja lastele mitmekesisemat haridust ja kogemusi pakkuma. Ettevõtlikud lapsevanemad iseloomustavad ennast kui vedurit ja pidurit – Taavi on tõeline ideede generaator, Kättlin seevastu tõmbab liigset hoogu maha, et ideede praktilisusele mõelda. Üheskoos liigutatakse mägesid.
:
:
🎙
#1 Arabella Aho-Tops on vaatamata noorele eale kokku puutunud mitmete väljakutsete, aga ka rohkete rõõmudega.
Tänaseks 24-aastane Arabella on teismeeas seljatanud raske haiguse, õppinud esimese raseduse aegselt eliitkoolis ja sünnitanud esiklapse vahetult enne lõpueksameid. Ta on käinud väikeste laste kõrvalt palgatööl, avanud oma ettevõtte, kogunud suure jälgijaskonna ja poolehoiu sotsiaalmeedias ning toonud lisaks pojale ja tütrele ilmale kaksikutest pisipiigad. Arabella on abiellunud toetava mehega, kellega koos laste kasvatamisest ja elust rõõmu tuntakse.
.