x

Suurperepäev Eesti Rahva Muuseumis

12. mail toimub Eesti Rahva Muuseumis Eesti Lasterikaste Perede Liidu poolt korraldatav ning juba 14ndat korda toimuv Suurperepäev.

Päev on täis pidulikkust, muusikat, töötubasid, ajaloopildikesi meie rahva elust ja loost ning armsaid hetki koos teiste suurperedega, kes on selleks eriliseks päevaks kogunenud Tartusse.

Osalustasu sündmusele on 6  eurot inimene, pisipõnnid tasuta ( 2 aastased k.a.). Osalustasu sisaldab sissepääsu muuseumi, ekskursiooni giidiga (eelregistreerimisel), töötubasid, kohtumisi konverentsil „Meie juured ja meie tiivad“, programmi ning lõunasööki buffe lauas. Suurperepäeva sissepääsupiletid ning toidutalongid (v.a. pisipõnnid) väljastatakse ürituse toimumise päeval peredele nimekirja alusel sissepääsu värava juures. 

Osalejate registreerimine Suurperepäevale toimub piirkondlike liikmesorganisatsioonide vahendusel.

AASTA SUURPERE 2018

Perepäeva raames anname üheksandat korda välja tunnustusauhinna „Aasta Suurpere”, mis omistatakse ühtsuse ja lasterikkuse au sees hoidmise eest töökale ning eeskujulikule Eesti suurperele, kus kasvab vähemalt neli last. Aasta Suurpere auhinna väärtus on 7000 eurot ning selle paneb välja Bigbank. Aasta Suurpere kandidaate saab esitada SIIN kuni 24 aprillini.

100 EESTI SUURPERE LOOD

Seoses Eesti Vabariigi 100 sünnipäevaga kogume perepäeva raames Eesti suurperede lugusid. Saabunud lugudest koostatakse Eesti Rahva Muuseumis näitus „100 Eesti suurpere lood“ ning neist valmib samanimeline raamat, mis hiljem kingitakse muuseumile. Raamatust saab museaal ning sellest koostatakse ka digiversioon. Seoses sellega kutsume kõiki suurperesid oma perelugu jäädvustama ja jagama, et seeläbi olla osaline ühe ajaloolise raamatu koostamisel.

Loo jäädvustamisel võib kasutada erinevaid tehnilisi võtteid, fotosid, joonistusi jm. Kuid kindlasti peaksid sellel kajastuma kõikide pereliikmete nimed ja vanused ning piirkond kus elatakse ja millisesse ühingusse kuulutakse. Väärtust loob seegi,  kui kirjutate pere traditsioonidest ja ühistegevustest. Kõikide saabunud lugude vahel loositakse kogupere aastased priipääsmed Eesti Rahva Muuseumisse.

Perelugusid ootame nii digitaalselt kui paberkandjal, just nii nagu teile on mugavam. Loo jäädvustamisel tuleb kasutada spetsiaalselt kujundatud A3 pabervormi, mille digiversioon ja pabervorm on kättesaadav teie ühingu esindaja käes.

PEREPÄEVA PROGRAMM

10.30 Muuseumi väravad on külastajatele avatud

11.30. – 13.00 Sündmused pealaval

* Muusikalisi elamusi pakuvad Inga ja Toomas Lunge, Külliki Lauluaia laululapsed ning trummi- ja tantsutrupp Kuku workshop

* Näituse “100 Eesti suurpere lugu” avamine, auhindade loosimine

* Aasta Suurpere 2018 väljakuulutamine

13.15. – 16.30 Tegevused muuseumis

* Inspireerivad töötoad lastele

  • Kammkeraamika ehk kiirkuivavast savist meisterdamine
  • Rahvuslikud mänguasjad – okstest karjaseloomad
  • Minu oma, meie oma – peremärgi põletamine pannilabidale või kikilipsule
  • Minu esimesed triibulised – tutvumine rahvariietega, nuku kaunistamine
  • Otsimismäng Soome-Ugri näitusel
  • Eesti püsinäituse avatud mänguväljade otsimismäng

 

* Bigbanki fotosein, kus saab mälestuseks teha perefoto

* Giidituurid muuseumis (eelregistreerimisega)

13.00. -16.30 Lõunane kehakinnitus kohvikus Pööriöö (talongide alusel)

KOHTUMISED KONVERENTSIL  “Meie juured ja meie tiivad”

 14.00. -16.00 Konverents (eelregistreerimisega)

Konverents keskendub lugude märkamisele, rääkimisele, kogumisele ja talletamisele. Kindlasti on see inspireeriv ning loodetavasti ka kuulajaid nakatav. Sobilik kuulamiseks vanemale kooliastmele ning isadele ja emadele. Samal ajal on avatud laste ERM, hoidjatädi vaatab väikelapsi ajal, mil vanemad on kohtumisel.

Konverensti rikastavad ettekannetega

Fred Puss, Eesti Isikuloo Keskuse juhataja

Piret Päär, jutuvestja, suulise pärimuse spetsialist, koolitaja ning Jutukooli ja MTÜ Jutumaja eestvedaja

Terje Anepaio, Eesti Rahva Muuseumi teadur

Tõnis Lukas, Tartu Kutsehariduskeskuse juht

Suurpere vanemad ja noored

 18.00 Muuseum on külastajatele suletud.

Peatse kohtumiseni, armas suurpere!

Täiendavate küsimuste korral helista tel: 43 700 55