x

Rahvastikuminister tervitab meid

Jagame teiega Rahvastikuminister Riina Solmani tervitust, mis on nähtav siin

Kallid lasterikkad pered!

Lapsed on suure rõõmu allikaks. Samal ajal kaasneb laste saamisega ka kohustus nende heaolu ja tervise eest hoolt kanda. Sageli seavad lapsevanemad end tahaplaanile, et lastele rohkem võimaldada. Kõik need rõõmud ja kohustused on lasterikastel peredel veelgi suuremad. Seetõttu on väga olulisel kohal lasterikaste perede maakondlikud liidud ja neid koondav katuseorganisatsioon.

Te lahendate paljude perede probleeme, toetate, nõustate, aitate. See on tänuväärne töö, mille veelgi suurema tunnustamise võtsin kohe rahvastikuministriks asudes endale ülesandeks ja auasjaks. Mul on hea meel, et nüüd on lasterikaste perede liit siseministeeriumi strateegiliseks partneriks ning kodanikuühiskonna sihtkapital planeerib toetusvoore, mis lastega tegelevate ühingute spetsiifikat arvestaks.

Koroonakriis näitas selgelt, kui oluline on lasterikaste perede liidu töö. Just kriisis, kus pered pidid kiiresti oma kulutusi kokku tõmbama nägime selgelt, et lasterikastel peredel on see väga keeruline. Kulud söögile ja eluasemele on lähtuvalt pereliikmete arvust suuremad ja neid ei anna sageli kärpida. Seda olulisem oli liidu võimekus toiduabi jagamisel. Plaanin valitsusse viia kodanikuühiskonna kriisimeetmete paketi just selleks, et teiesugused ühendused saaksid tuge, mida kriisi ajal ja pärast seda kindlasti vaja on.

Näen seda rasket, kuid tänuväärset tööd, mida lasterikaste perede vanemad igapäevaselt teevad, et oma lastest tublid ja toimekad kodanikud kasvatada. Olen kindel, et kui selle kõige juures on vahel vaja välist tuge, siis peavad pered seda saama. Aitäh selle eest lasterikaste perede liidule ja selle maakondlikele organisatsioonidele, aitäh Tallinna lasterikaste perede liit.

Usun, et ka riik peab veelgi rohkem märkama ja väärtustama kodudes laste kasvatamiseks tehtud tööd. See on töö, mis kestab 24 tundi ööpäevas ja seitse päeva nädalas. Ei ole hetke, kus suure pere ema saaks öelda, et tal on töö tehtud. Ema on ta alati- suure pere ema veel nelja-, viie-, vahel lausa kümnekordne ema. Selleks, et lisaks olemasolevatele peretoetustele seda pingutust väärtustada, käin peatselt valitsusele välja ettepaneku tagada lasterikka pere emale eluaegne ravikindlustus. Usun, et on mõistlik ja vajalik, et suure pere ema ise oma tervisega hätta ei jääks ja jõuaks seda suurt armastuse koormat kanda.

Varsti on käes esimene juuni ja sellega koos lastekaitsepäev. See on tore päev, kus tavaliselt nii mõnigi vahva kogupere asutus külla kutsub. Mina olen oma lastega ikka Tallinna loomaaias käinud. Pärast pannkooke süües on tuju alati hea ja olemine lapselikku elevust täis. Sel aastal tuleb aga olenemata eriolukorra lõppemisest ja piirangute leevendamisest pidada silmas ohutu vahemaa ja rahvarohkete ürituste vältimise olulisust. Teeme tarku valikuid, hoiame end ja oma peret, et kõik meile kallid inimesed ikka terved püsiksid.

Jõudu teile toimekad ja head lasterikkad pered!
Riina Solman
Rahvastikuminister

16.05.2020