x

Leo Kaagjärve stipendiumi laureaadid

Selgunud on 2021. aasta Leo Kaagjärve stipendiumi laureaadid, kelleks on perekond Kolga ja perekond Silm/Ulm. Leo Kaagjärve fondi eesmärk on toetada lasterikkaid Eesti peresid, kes peavad tähtsaks eesti keele ja kultuuri hoidmist ning kestmist. Mõlemale konkursi käigus välja selgitatud laureaadile väljastab liit Leo Kaagjärve fondist stipendiumi summas 500€.

Perekond Silm/Ulm (fotol vasakul): 

Perekond Silm/Ulm elab Harjumaal vanas talukohas. Perekonnas on sirgumas neli last: 11-aastane Tormi, üheksane Maru, seitsmene Pilve ja detsembris sündinud Talis. 

Kui varasemalt töötas pereema Keili lasteaias, siis nüüd, pisipojaga kodus olles, on tal võimalik rohkem aega lastele pühendada ning nendega koos aega veeta. Pereisa Janek on hariduselt tisler, igapäevast leiba teenib ta mööblipaigaldajana. Janek on kuldsete kätega, olles perekonna kodu suures osas ise üles ehitanud. 

Perekond on väga kokkuhuidev ning neile on tähtsal kohal suguvõsa ja juured. Nad käivad igal aastal Tartumaal suguvõsakokkutulekul ja külastavad igal võimalusel vanavanemaid. Nende talu ümbritsevad neli põlvkonda. Lastel on võimalik elada lähestikku oma vanavanematega, neil igapäevaselt külas käia ning neid põllutöödes abistada – seitsmene Pilve on  vanaisale ja vanavanaisale suureks abiks mesinduses. 

Perekond Silm/Ulm armastab muusikat kuulata, ise laulda ja pilli mängida. Nad käivad koos lastega rahvamuusika üritustel, kus löövad ka ise rahvatantsu ja pillimänguga kaasa. Pilve ja Tormi õppisid pärimusringis väikekannelt, ukulelet, laulmist ja tantsimist. Praegu õpivad Pilve ja Tormi muusikakoolis akordionit. Pilve sai sünnipäevaks parmupilli ja harjutab usinalt mängimist, Marule meeldib väga laulda. Lapsed laulavad tihti koos ilusaid eestikeelseid laule, mis teeb ka väikesele Talisele palju rõõmu. Maru ja Tormi lemmikuks hobiks on keraamikaring, lisaks käib Maru puutööringis ning väike õde Pilve näeb kodus puutöö kallal vaeva. Perekond hindab väga luuletusi ja rahvajutte, teatrietendusi, kunsti ja käsitööd. Perekond Silm/Ulm veedab palju aega looduses – koos käiakse nii telkima kui matkamas.  


Perekond Kolga (fotol paremal): 

Perekond Kolga on viieliikmeline perekond Käesalust, Harjumaalt. Neis on esivanemate kaudu segunenud Hiiu, Ridala, Mulgi ja Setu veri – justkui läbilõige Eestimaast. Perekond arvab, et Hiiumaalt on huumorisoon, Ridalast tööarmastus, mulkidelt ja setudelt oskus raha lugeda ning üldisemalt igasugu olukordades hakkama saada.  

Perekonnas kasvab kolm last – Teele (6), Linda (4) ja Aare (2).  Kui Teele nimepanekuga erilist lugu ei kaasne, siis  Linda ja Aare nimi on valitud 1944. aastal paadipõgenikena lahkunud pereliikmete mälestuseks.  

Pereema Eliko on loodusteaduste ning pedagoogilise taustaga, lisaks huvitub pärimusmeditsiinist. Perekond veedab üheskoos palju aega looduses, et tutvustada lastele putukaid, loomi ja taimi. Nad peavad oluliseks, et lapsed teaksid, millised on perekonna juured, hinnates pärimuskultuuri osa väärtuskasvatuses. Pereisa Madis on alati masinate ja mehhanismidega silmitsi seisnud. Praegu töötab ta insenerina tööstusettevõttes. Isa poolt on kodus au sisse tõstetud oma kätega tegemine ja taaskasutus. Nagu varem ka tema enda isa, ohverdab Madiski osa oma ajast vabatahtlikku riigikaitsesse (KL).

Kodutallu on perekond Kolga kogunud oma vanematelt õpitud tööd ja tegemised. Neile pole võõrad ei taimekasvatus, heinategu, kartulivagude ajamine, sõnnikuvedu ega lamba pügamine. Nad elavad 30. aastatel ehitatud asunikutalus, mille nad kümme aastat tagasi soetasid ning mille renoveerimise ning hubaseks muutmisega on nad järjepidevalt vaeva näinud. Perekond Kolga peab oluliseks oma küla kogukonnaelu arendamist ning looduskeskkonna hoidmist.

Fondi nõukogusse kuuluvad: Leo Kaagjärv, Viire Null, Katrin Kiisk, Triinu Sink, Getter Rang, Aage Õunap.