x

Aasta Suurpere on perekond Kalam

Pressiteade

6. mai 2023 

Saage tuttavaks: Aasta Suurpere 2023 ja 10 000 eurose stipendiumi võitjad – 6-liikmeline perekond Kalam Tartumaalt

Tänavuse Aasta Suurpere tiitli ja Bigbanki poolt välja pandud 10 000 euro suuruse stipendiumi pälvis nelja lapsega perekond Kalam Vasulast, Tartumaalt. Võitja kuulutati välja ning auhind anti üle laupäeval Tallinna Loomaaias toimunud Suurperepäeval, kuhu kogunes üle 1000 osavõtja üle Eesti. 

Eesti Lasterikaste Perede Liidu poolt juba 14. korda korraldatud Aasta Suurpere konkursil kandideeris kokku 85 nelja või enama lapsega perekonda üle Eesti. Liidu presidendi Aage Õunapi sõnul on võitja valimine igal aastal keeruline.

„Tänavuse aasta suurperet sobivad iseloomustama järgmised märksõnad – töökus, pühendumus ning nooruslik entusiasm. Nende armastusest kantud suurpere lugu annab kinnitust, et lapsed ei ole mitte takistus, vaid uue energia ja väe allikas, et enda isiklikke unistusi ellu viia,“ tunnustas Õunap võitjaperet.

Bigbank Eesti juhi Jonna Pechteri sõnul toetab pank Eesti elu ühe nurgakivina just Eesti Lasterikaste Perede Liitu ja Aasta Suurpere konkursi korraldamist. „Tänavuse Aasta Suurpere ema ja isa hindavad akadeemilist haridust ja on oma pere kõrvalt andnud suure panuse Eesti lastele ja noortele matemaatika ning reaalainete õpetamisse lasteaiast kuni ülikoolini. Žürii liikmena olen kindel, et  nad oskavad ja tahavad aunimetusega kaasnevat stipendiumi nutikalt kasutada nii pere ühistegevusteks kui oma laste huvitegevuse ja hariduse toetamiseks ning oskuste arendamiseks,” selgitas Pechter.

Aasta Suurpere 2023 elab Tartumaal Vasula alevikus, kus ema Britt Kalam ja isa Kristjan Kalam kasvatavad nelja last: Maria (6), Markus (4), Mattias (3) ja Marten (1). Nii ema kui isa on Tartu Ülikooli reaalteaduste tausta ja teaduskraadiga ehk nagu nad ise ütlevad „hariduse ja teaduspõhisuse usku“. Isa töötab teadlase ja õppejõuna, ema töötab praegu pere väikseima kõrvalt kodukontoris fintech-firma analüütikuna ning õpib enesetäiendamise sooviga taimekasvatuse eriala Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis.

Üheskoos on nad ette valmistanud ja läbi viinud gümnaasiumiõpilastele  matemaatika riigieksamiks valmistumise kursusi ning aastal 2017 võitnud koostöös Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumiga aasta muuseumihariduse edendaja auhinna koolilastele tehtud interaktiivsete programmide eest, mis tutvustavad spordi, matemaatika ja füüsika vahelisi seoseid. Ema on välja töötanud ja mitu aastat õpetanud ka lasteaia huviringi „Mänguline matemaatika“ ning peab Instagrami lehekülge „MaMaMaatika“, kus postitab erinevaid nippe ja viise, kuidas õpetada matemaatikat loovalt, kaasahaaravalt ja päriselust lähtuvalt.     Ka enda lapsi õpetab pere olema maailma suhtes uudishimulikud ning loomingulised ning otsima kõigele selgitust ja põhjuseid.

Aage Õunapi sõnul on „Aasta Suurpere”  aunimetus, mis omistatakse ühtsuse ning lasterikkuse au sees hoidmise eest suurperele, kus kasvab vähemalt neli last. Aunimetuse väljaandmise eesmärgiks on väärtustada ning tunnustada Eestimaa terveid ja tugevaid suurperekondi ning tuua neid ühiskonnale eeskujuks.  „Lasterikkad pered on iga riigi ja rahvuse oluliseim vundament. Nende tublide emade ja isade panust ühiskonda on eriti keerulistel aegadel oluline märgata ja esile tuua,“ sõnas Õunap.

Eesti Lasterikaste Perede Liit loodi 1996. aastal. Liit on kolme ja enamaga lapsega peresid koondav katusorganisatsioon, mis lähtub oma tegevustes suurte perede väärtustamisest ja toetamisest. Liidu võrgustiku moodustavad 19 piirkondlikku liikmesorganisatsiooni, kuhu kuulub enam kui 4000  kolme ja enama lapsega perekonda, kus on kokku sirgumas üle 14 000 lapse.

Fotograaf Ardo Kaljuvee

Lisainformatsioon:

Aage Õunap

President

Eesti Lasterikaste Perede Liit

Email: [email protected]

Tel: 5553 5482

www.lasterikkad.ee