x

Aasta Suurpere 2021 – perekond Gužov

Eesti Lasterikaste Perede Liit kuulutas tänavuseks Aasta Suurpereks Gužovite viielapselise perekonna, kes ehitavad Vihterpalusse ise kodu ja on tõelised muutustega hakkamasaamise eeskujud. Konkursi võitjaid toetab Bigbank 10 000-eurose stipendiumiga.

Aasta Suurperesse kuuluvad ema Lora, isa Andrei ning lapsed – 17-aastane Radomir, 15-aastane Vlademir, 10-aastane Miroslav, 5-aastane Yaromir ja aastane Svetomir. Pere kolis hiljuti linnast Vihterpalusse, kuhu rajab oma kätega ökoloogilist kodu, peab lemmikoomi, vutte ning mesilasi ja soovib kohalikku elu edendada.

Eesti Lasterikaste Perede Liidu presidendi Aage Õunapi sõnul valis žürii tänavu Aasta Suurpereks Gužovite perekonna eelkõige nende positiivse ellusuhtumise ja tohutu tahtejõu tõttu. „Perekond Gužovid on ehe näide sellest, et kõik saab alguse suhtumisest,” sõnas Õunap. ”On imetlusväärne, millise entusiasmi ja pühendumusega astuvad nad vastu uutele väljakutsetele, kuivõrd hoolivad on nad teiste inimeste ja keskkonna suhtes ning kuivõrd mitmekülgsed ja sümpaatsed on nad inimestena,“ lisas Õunap.

Bigbanki Eesti juhi Jonna Pechteri sõnul on Gužovite pere ülitöökas, aktiivne ja tõeliselt inspireeriv. „Gužovid rajavad väga erilist ja loodussõbralikku kodu, lastel on palju hobisid ja huvisid ning ema unistab keraamikastuudiost, et pakkuda nii enda kui ümbruskonna mudilastele huvitegevusi. Loodame, et 10000-eurone stipendium aitab neid unistustele lähemale“ ütles Pechter.

Pereisa Andrei töötab Tallinna Vanglas psühholoogina. Andrei enda sõnul ei näe ta oma peret idüllilise näitena ajakirja esikaanelt, vaid tavalise perena, kel on omad raskused ja palju väljakutseid. „Mis meid võib olla teistest eristab on töökus ja see, et väljakutseid ja raskusi kohates me ei nurise, vaid üritame alati rahumeelselt, asjalikult ja loovalt neid lahendada ja oma elu ning unistustega edasi minna. Üheks meie elu motoks on – ei ole sellist asja nagu probleem, on vaid lahendust vajavad väljakutsed ja väärtuslik kogemus,“ räägib pereisa. Pereisa tegeleb peale oma huvide ka suitsetamisest loobuvatele inimestele abiprogrammi loomisega ning toetab koos Tallinna Perekeskusega vägivallavastast nõustamisgruppi. Andrei peab praeguseks suurimaks väljakutseks oma perele kodu ehitamist. „Meie unistus on rajada oma jõududega südamega kodu ning aed, mis oleks lastele erilise sidemega koht, kuhu suureks kasvades ka oma lapsi tuua,“ ütles Andrei. „Oleme naljaga pooleks ökofriigid või inimkeeli öeldes mahepõllumajanduse pooldajad. Üritame nii majapidamises kui ka maaharimises võimalikult naturaalselt ja taaskasutades hakkama saada. Ka meie maja tuleb ökoloogiline ja energiasäästlik,“ lisas Andrei. „Naabrid nimetavad meid ka tööfriikideks, sest sageli me töötame kuni päikeseloojanguni ja taskulambi valgel ka pärast seda. Õpime rajades ise ja jagame seda tarkust ka lastega.“ „Meie majapidamises on üsna palju loomi: kaks kassi, koer, kuus mesilasperet ja vutid. Kõige põnevam ongi praegu mesilastega tegelemine, mis on meie jaoks nagu tulnukate tundmaõppimine. Mesilased on loodusele olulised! Ilma nendeta ei kanna maa vilja,“ räägib Andrei.

Andrei nimetab oma sotsiaaltöötaja haridusega abikaasat Lorat „loominguliseks hingeks“, sest naisel on nii palju erinevaid kunstilisi huvisid, mida ta üritab laste kasvatuse ja suure majapidamise kõrval realiseerida. Loral on kodus erinevad eksootilised pillid ukulelest Kalimbani ning talle meeldib joonistada. Lora on hingetuline aednik-kollektsionäär. Kui tal oleks võimalus, siis rajaks ta oma botaanikaaia. Pereisa Andrei sõnul läheb kõik, mis Lora mulda paneb, kasvama ja kannab vilja. „Ta on korduvalt päästnud närtsima läinud niiöelda prügikasti-kandidaate – paludes sellise õnnetu heidiku endale, toob koju, hoolitseb veidi ja üldjuhul ärkavad taimed ellu ja rõõmustavad silma,“ Räägib Andrei. Maale kolides hakkas Lorat huvitama keraamika. Tema unistus on teha oma keraamikastuudio ja pakkuda enda ja ka küla lastele huvitegevusi, mida maal on vähevõitu. Praegu ehitab pere Lora jaoks väikest töökoda, kus ta saab tegeleda vitraažide loomisega.

Pere vanim poeg, 17-aastane Radomir praegu õpib Tallinnas Ehituskoolis. Ta on koos oma venna Vlademiriga tegelenud võistlustasemel peotantsuga, aga maal elades hakkas Radomir huvituma meisterdamisest. Tulevikus plaanib ta saada arhitektiks. Selleks soovis ta oma tulevast valdkonda „vundamendist“ tundma õppida ning ehitajana töötades majade hingeelu ja projekteerimist paremini mõista.

15-aastast Vlademiri huvitavad arvutid ning tema näeb oma tulevase elukutsena programmeerimist. Vlademir, nagu teisedki pere lapsed, on vanematele abiks nii väikese venna järele vaatamisel, aiatöödel, maja ehitamisel kui ka vahest toiduvalmistamisel.

10-aastane Miroslav on rõõmsameelne kolmanda klassi õpilane. Ka tema on sageli vanematele abiks ning talle meeldivad pere kassid ja ta huvitub mesindusest.

5-aastane Yaromir on pere kõige energilisem laps. Temale meeldib mängida õues pere lemmiku, krantsi tõugu koer Stellaga, kes on sama energiline ja rõõmsameelne nagu Yaromir.

1-aastane Svetomir on pesamuna. Vanemate sõnul on ta väga uudishimulik laps, kes õppis hiljuti kõndima ning avastab enda jaoks nüüd ronimist.

Gužovite tegemistest saab lähemalt lugeda siit: https://www.valgusekoda.eu

PALJU ÕNNE, AASTA SUURPERE!