Suvekool

Suvekooli traditsioon sai alguse 1994 aastal, mil esimese lasterikaste laagri kutsus kokku ja korraldas Saaremaa Pereklubi koos Saaremaa Lastekaitse Liiduga. Sündmusel käisid külalised mitmetest kohalikest omavalitsustest ja maavalitsusest. Osavõtjaid oli üle 200 inimese Saare-, Pärnu-, Viljandi- ja Võrumaalt. Toimusid ekskursioonid Saaremaa vaatamisväärsustega tutvumiseks. Paralleelselt laste toimetamiste ja tegemistega toimusid lastevanemate vestlused ja koosolek, kus arutati lasterikaste perede elu-olu ja otsustati algatada ühiselt dialoogi Eesti Vabariigi erakondade, omavalitsuste ja seadusandjatega ning otsustati otsida kontakte teiste maakondade suurte perede või organisatsioonidega, samuti sooviti teha end nähtavaks ja kuuldavaks.  

2023 (27) Viljandimaal, Holstre-Polli Spordikeskuses, korraldaja Eesti Lasterikaste Perede Liit. Augustikuu viimasel nädalavahetusel kogunesid pea pooltuhat lasterikka pere liiget Viljandimaal, looduskaunis Holstre-Polli Spordikeskuses, et üheskoos suvele ilus punkt panna, üksteise seltsis aega veeta ja lasterikkust tähistada. Kolme päeva vältel toimusid erinevad käsitöö õpitoad, loengud, õnneloos, filmiõhtud, öömatkad, adrenaliini pakkusid meeskonna- ja teatevõistlused. Huvilised said proovida erinevaid spordialasid, teiste seas vibulaskmine, kiiking, tuletõrje olümpia, kalapüük, ATV-sõit, jooga, tantsimine. Käsitöö armastajatele õpetati akrüülmaali valamist, riidekottide kaunistamist ja palju muud põnevat. Programmis leidus ka põnev trummimängu õpituba, lillede äratundmise viktoriin, tehnikahuvilistele Ameerika autode näitus, esmaabi koolitus ja muidugi ka mitmed esinejad. Reede õhtul tantsutas peresid Viljandi kuulsaim plaadikeerutaja Mart Saar, laupäeval andis menuka kontserdi fantaasiapillidel Silver Sepp ja hiljem mängis tantsuks ansambel Kondor. Pered saadeti koduteele küllusliku kingikastiga, mis tänu heade toetajate abiga komplekteeriti. Suvekooli toimumist rahastas Sotsiaalministeerium, MTÜ Aitan Eestis ja Viljandi Vald. Vahva nädalavahetuse toimumisele aitasid kaasa 50 ettevõtet ligi 30 vabatahtlikuga.

2022 (26) – Harjumaal, Paunküla Heaolukeskuses, korraldaja Harjumaa Lasterikkad. Suvekoolis õppisid pered Päästeameti juhendamisel ohutust, lasksid vibu, sikutasid köit, sõitsid SUP-laudade, vesirataste ja paatidega, mängisid inimlauajalgpalli ja minigolfi, joonistasid ja värvisid, mürasid mullipallides, tantsisid ansamblite “Shanon” ja “Kurjad Plaanid” saatel, nautisid Mihkel Tikerpalu etendusi „TOPO-ROPO“ ja „Isal on plaan“, vaatasid filme, käisid saunas, ujusid jne. Perede vahel loositi välja mitmed kingikotid, mida aitasid täita väga paljud head sõbrad ja toetajad.
Heategevuslaada ja õnneloosi tulu summas 1857 eurot annetati Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule. Üritusel osales 145 perekonda üle Eesti kokku 744 inimest.

2021 (25) – Valgehobusemäel, Järvamaal, korraldaja Järvamaa Lasterikkad. Juuli esimestel päevadel kohtusid liidu pered Valgehobusemäe suusa- ja puhkekeskuses, et üksteise keskis aega veeta ja kustumatuid mälestusi luua, toimus järjekorras kahekümne viies Suvekool. Suvekool avati Tartu Pereliidu poolt korraldatava heategevuslaadaga, mille tarbeks tõid pered kaasa isetehtud küpsetisi, hoidiseid ja käsitööesemeid. Kogu heategevuslaada tulu 804 eurot annetati Järvamaa Haigla sünnitusosakonnale elustamislaua soetamiseks.
Kolme päeva vältel toimusid öö- ja hommikumatkad, töötoad ning köieveo-, kettagolfi- ja korvpallivõistlused. Lisaks oli peredel võimalik sõita tuubi ja SUP lauaga, õppida ladinatantse ja ukulelel musitseerimist ning võtmehoidjate, trikipulkade ja tuulekellade valmistamist. Lisaks õpiti tekstiili taaskasutama ning torti ja rütmipille valmistama. Esimesel õhtul tegi muusikalise etteaste ansambel Sulo, teisel õhtul Netsaja Küla Bänd. Suvekoolis osales kokku 520 lasterikka pere liiget.

2020 – ei toimunud traditsioonilist Suvekooli, kuna kogu maailma tabas koroonaviirus COVID-19.

Alternatiiviks pakkusime peredele võimalust külastada 6. detsembril jõuluhõngulist Lottemaa teemaparki Pärnumaal. Pered said osa neljatunnisest jõuluprogrammist, mis sisaldas erinevaid tegevusi ning võimaldas välitingimustes sisukalt aega veeta. Sündmusel osales 600 lasterikka pere liiget.

2019 (24) – Tartumaal, Elvas, Tartumaa Tervisespordikeskuses “Terves kehas terve vaim”, korraldaja Tartu Pereliit. Suvekoolis toimusid erinevad sportlikud tegevused: köievedu, suusatamine, rammuvõistlus, orienteerumismäng, libejalgpall, vibu- ja laserlaskmine, tutvuti ralliautodega. Lastele oli jooga, pilates ja robootika, pisikestele tegelustelk. Lauldi karaoket, esinesid ansamblid Kompvek ja Kukerpillid ning matkati tõrvikutega metsas, selgitati välja kaunim metsahaldjas. Naiskodukaitse korraldas traatsideõppe ja takistusraja. Erinevates töötubades valmisid looduslikud kehakoorijad, sääsetõrjevahendid, käsitöökaardid ja helkurkiilid. Autasustati ELPL korraldatud Fitlapi challengen´i parimaid. Fotoboksis tehti perepilte. Päevi aitas koos hoida õhtujuht Mikk Merekivi, osalejaid üllatas ja naerutas mustkunstnik Richard Samarüütel, suvekooli hetked jäädvustas fotograaf Silvester Jürjo. Suvekoolis osales 120 lasterikast peret 16 ühingust, kokku üle 650 inimese.

Suvekoolis viidi läbi heategevuslaat ja õnneloos, mille tulu annetati heategevusorganisatsioonile Minu Unistuste Päev. Kokku annetasid lasterikkad pered 1000 eurot ja ennetuse võttis vastu Minu Unistuste Päev patroon Lenna Kuurmaa.

2018 (23) – Jõgevamaal, Udu talus, korraldaja Jõgevamaa Lasterikkad. Suvekool „Liikumispäevad – Kalevipoja väärikus ja jõud“. Kolm päeva olid täis seiklusi, põnevaid kohtumisi ning inspireerivaid töötubasid. Oli higistama panevaid võistlusi ja ka romantiline tantsuõhtu. Oli kõike, mida ühte ägedasse Suvekooli saab mahutada. Suvekoolis  osales 75 perekonda ehk 397 inimest, neist 70 olid emad, 53 isad, lisaks 153 tüdrukut ja 121 poissi.

2017 (22) Saaremaal, Leisi vallas, korraldaja Saaremaa Lasterikaste Perede Ühendus. Suvekool “Maailm saab alguse meist”, keskendus piirkondlikule eripärale, kogukonna pärandkultuurile, kodukoha sügavamale tunnetusele ja oskuste edasiandmisele. Pärimusõpitubade ning praktiliste koolituste kaudu suurendati noorte teadlikkust meie esivanemate kommetest ja tavadest. Lisaks toimusid sportlikud mõõduvõtmised, õpetlikud programmid loodussäästlikust ja tervislikust käitumisest ning vestlusringid. Suvekoolis osales 17-st liikmesorganisatsioonist 140 suurperet, kokku 745 inimest.

Suvekoolis tehti palju fotosid, mis kajastasid kõige ehedamaid ja eredamaid emotsioone lastest, suurperedest, koosolemisest. Kuna tegemist oli suurepäraste kaadritega, siis sündis ürituse peakorraldajal ja Saaremaa ühenduse endisel juhatuse esimehel Ingrid Leemetil idee korraldada fotodest näitus, mis rändas pea igasse Saaremaa nurka ning jõudis ka Viljandisse, ELPLi peakontori kodulinna.

2016 (21) – Lääne-Virumaal, Rakke vallas, Salla Mõisas, korraldaja Lääne-Virumaa Suurte Perede Ühendus. Palju oli õpitubasid, tegelust lastele ja lastega, sportlikud jõukatsumised, traditsioonilised nelinurkne köievedu ja onu Ralfi teatevõistlus. Oli aega koos mängida ja möllata, tantsida ja trallida, samuti ka omavahel mõnusalt juttu puhuda ja koosolemist nautida. Sel aastal osales Suvekoolis 380 lasterikaste perede liiget, kõige nooremad alla 1-aastased.

2015 (20) – Harjumaal, Nelijärvel, korraldaja Tallinna-ja Harjumaa Lasterikaste Perede Liit. Maantee-, politsei- ja päästeameti eestvedamisel viidi läbi ohutuspäev, toimus päästeoperatsioon uppuja päästmiseks veest, võimalik oli oma teadmisi proovida tule- ja veeohutusalastes  testides, uuriti päästeautosid ja tehnikat ning osaleti erinevates loengutes. Lisaks toimusid sportlikud mõõduvõtud, käsitöö õpitoad ning õhtutundidel sai jalga keerutada Triinu Kont-Kontsoni, Anet Vaikmaa ning Karavani (kolmandat korda) saatel. Suvekooli tervitussõnad ütles Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna. Suvekooli registreerus 148 peret 820 inimesega.

2014 (19) – Hiiumaal Kassari kiigeplatsil ning korraldajaks Hiiumaa Lasterikaste Perede Ühendus. Külalised Sotsiaalala asekantsler Rait KuuseHiiu maavanem Riho Rahuoja ning suurepered Läti- ja Leedumaalt. Suvekoolist võttis osa 556 osalejat ning läbivaks teemaks oli kohaliku loodus-, ajaloo- kui kultuuripärandiga tutvumine. Ajakirjanduse rollist rääkis ajakirja Director peatoimetaja Taivo Paju ning õhtutel sai tantsujalga keerutada  ansamblite H3 ja Untsakad saatel. Ilm oli päikeseline, ainult Suvekooli lõpetamisel tuli ootamatult suur vihmahoog. Alates 2013 aastast kannab üritus ametlikult nimetust „Suvekool lasterikastele peredele“.

2013 (18) – Valgamaal, Tsirguliina kooli territooriumil, korraldaja Valgamaa Lasterikaste Perede Ühendus. Laagrilisi oli kokku 224 inimest, teiste hulgas 28 külalist Lätimaalt. Suvekoolis võeti mõõtu erinevates pallimängudes, toimusid hingenukkude-, savitreimise-, pabermassi-, sepa- ja  rullnukkude töötuba. Moeshow, joonistamine ning kosmeetiku ja küünetehniku töötuba. Erikülaline Indiast tutvustas oma maad ja mängis erinevaid trumme ning Contra jagas oma luuleridu. Lisaks oli võimalik külastada Pokumaad ning ansambli saatel tantsida hiliste õhtutundideni.

2012 (17) – Eesti Põllumajandusmuuseumis, Ülenurme mõisas, Tartumaal ning Tartu linnas. Ühildatud rahvusvahelise konverentsiga „Lasterikkus – tõeline rikkus“. Korraldaja Eesti Lasterikaste Perede Liit. Eestit külastasid seitsme riigi esindused: Läti, Leedu, Portugal, Ungari, Venemaa, Hispaania ja Itaalia. Kogu ürituse paketist võttis osa 806 inimest, nendest 146 osales konverentsil Dorpat Konverentsikeskuses. Kahe päeva jooksul oli 12 ettekannet nii Eesti kui välisriigi esindajalt. Kahte konverentsipäeva jäädvustasid Joonmeediast Tanel Rannala ja Siiri Taimla. Välisriigi esindused hindasid kõrgelt lektorite väga head taset ning kogu ürituse paketi läbimõeldud korraldust. Uudne kogemus nende jaoks oli teadlaste kaasamine (Dagmar Kutsar ja Marju Lauristin). Kogu tegevuste avaüritus toimus Eesti Põllumajandusmuuseumis Ülenurmel, samal päeval pakkusid kohalikud kaupmehed Eestis valmistatud käsitööd ja toidupoolist. Peredel oli võimalus osa saada erinevatest töötubadest ja nautida simmanit õhtuhämaruseni, teisel päeval toimus illusioonietendus Jürgen Vebberi juhtimisel. Programmi „Emotsioonide rikkus“ raames said pered tasuta või väga soodsa hinnaga külastada erinevaid  muuseume ja vaatamisväärsusi Tartu linnas.

2011 (16) – Viljandimaal, Kolga-Jaani vallas, Ulge Puhkealal, Võrtsijärve ääres ning korraldajaks Viljandimaa Lasterikaste Perede Ühendus. Aukülalisena väisasid meid Eesti president Toomas-Hendrik Ilves abikaasaga, Regionaalminister Siim-Valmar Kiisler, Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ning olümpiavõitja Kristiina Šmigun-Vähi. Toimus liivalosside ehitamine, kastitorni ronimine, kiiking, adrenaliinihuvilistele püstitati 80 m pikkune zipline´i, käsitöö õpitoad, Viljandimaa omavalitsuste juhtide teatrietendus. Kalepurjeka matkad Võrtsijärvel.

2010 (15) – Pärnumaal, Kablis, korraldaja Pärnumaa Lasterikaste Perede Liit. Külas käis Läti Lasterikaste Perede Liidu esimees Leonids perega. Laager toimus samaaegselt  „toiduabi skandaaliga“, mille üle tookord  päris tõsiselt  arutleti ning mis jättis laagri õhustikule ka oma jälje.

2009 – Suvekooli ei korraldatud.

2008 (14) – Läänemaal, Tuksi Puhkekeskuses, korraldaja Läänemaa Suurperede Liit.

2007 (13) – Pärnumaal, Peebu Parvsaunas Saarde vallas, korraldajaks Pärnumaa Lasterikaste Perede Liit. Osalejaid üle tuhande ning nende seas arvukalt külalisi Lätist ja Leedust. Erikülalised Elle Kull ja Mall Eenmaa. Arutleti Perekaardi teemal ning toimusid ekskursioonid Saarde vallas tegutsevasse miniloomaaeda ja jaanalinnukasvandusse. Tantsuks mängis  „Karavan“ (teist korda) kelle saatel keerutati jalga paduvihmas ja lisaajaga!

2006 – Suvekooli ei korraldatud.

2005 (12) – Raplamaal, Vana-Vigalas, korraldaja Raplamaa Lasterikaste Perede Ühendus. Suvekoolis osalesid külalised Lätist.

2004 (11) – Põlvamaal, Mooste mõisas, korraldaja Põlvamaa Lasterikaste Perede Ühing.

2003 (10) – Pärnumaal, Pärlseljal, korraldaja Pärnumaa Lasterikaste Perede Liit. Osavõtjaid kokku ligi 1500, neist üle 100 inimese Lätist ja Leedust. Erikülalised Paul-Eerik Rummo ja abikaasa Viiu Härm.

2002 (09) – Ida-Virumaal, Narva-Jõesuus, korraldajaks Ida-Virumaa Lasterikaste Perede Ühing. Narva-Jõesuus oli erikülaliseks Tõnis Lukas vihmavarjuga (esimesel päeval sadas padukat) ja huvihariduse toetamise teemaga. Esmakordselt osalesid laagris Läti suurperede esindajad.

2001 (08) – Harjumaal, Valkla Puhkealal, korraldaja Kuusalu Valla Lasterikaste Perede Selts. Pille Kuldsaare meenutuste kohaselt võis tunnetada pikka ja tõhusat eeltööd ning koostööd paljude heade sponsorite ja abistajatega. Meeldejääv laager! ELPL president Kalmer Hütt rääkis laagrilistele Läti ja Leedu ühingutest ja meiepoolsest esmakülaskäigust Leedu lasterikaste perede juurde, võimalikust koostööst.

2000 (07) – Jõgevamaal,  Rannal, korraldaja Jõgevamaa Suurte Perede Ühendus. Osales ligemale 900 inimest. Palju erinevaid tegevusi. Liikmesorganisatsioonidel olid ülesanded, läbi mille tutvustati endid  ja oma tunnusmärke (logo, maskott  vms)  teistele organisatsioonidele.

1999 (06) – Valgamaal, Otepää lähistel Annimatsis, korraldaja Tartu Pereliit. Erikülaline Edgar Savisaar perega. Laagri kolmandal päeval toimus Liidu Rammumehe võistlus, seni traditsiooniline laagri missi ja misteri valimine oli seekord mõeldud noortele.

1998 (05) – Lääne-Virumaal, Letipeal, korraldaja Lääne-Virumaa Suurte Perede Ühendus. Esines ansambel Karavan (esimest korda), osalejaid ligi 600 inimest.

1997 (04) – Viljandimaal, Vaibla Puhkealal, korraldaja Viljandimaa Lasterikaste Perede Ühendus.

1996 (03) – Võrumaal, Poose järve ääres Antsla linna külje all Kobelas, korraldaja Võrumaa Lasterikaste Perede Ühing. Toimus pereuuringu “Lasterikaste perede olukorrast Eestis”  ettevalmistamisega seotud töökoosolek. Sisukas laager, kus oli suurt rõhku pandud harivale ja kultuurilisele  tegevusele (konkursid) kusjuures organiseeritud tegevust jagus ööpäevaringselt. Toimusid ekskursioonid Suurele Munamäele ja Võru linna.

1995 (02) – Pärnumaal, Nasa Talus, Sindi linna lähistel, korraldaja Pärnumaa Lasterikaste Perede Liit.  Erikülaline Elmar Truu Riigikogu Pensionäride ja Perede Fraktsioonist kes oli samal ajal heategevusfondi Humane president. Hiljem osales laagrilisena 1995 – 2003 peaaegu iga kord. Lisaks osales laagris Urve Randmaa, tolleaegne Sotsiaalministeeriumi spetsialist, kes  „meiesugustega“  tegeles ja Elmari kõrval usinasti  üle-Eestilise organisatsiooni kokkukutsumist õhutas. Ikka eesmärgiga saavutada  laiapõhjalisem  mõjuvõim  EV poliitmaastikul. Urve oli  „ristiema“  ühingute  „lasterikasteks“  nimetamise algatamisel.

Osalesid Pärnumaa-, Saaremaa-, Võrumaa-, ja  Viljandimaa ühing.  Kuna ei olnud olemas Eesti Lasterikaste Perede Liitu siis arutati perepoliitilisi küsimusi ja koostati Pille Toomsalu-Aadna (Saaremaa) algatusel pöördumine  Riigikogu, EV valitsuse ja EV Presidendi poole ettepanekutega suurte perede olukorra parandamiseks Eesti riigis. Eeltööd oli selleks tehtud sama aasta 13. mail Pärnu Maavalitsuses toimunud suurperede olukorra teemapäeval koostöös  Sotsiaalministeeriumi meeskonnaga (minister Marju Lauristin + 4 spetsialisti).

1994 (01) – Saaremaal, Karujärve kaldal. Esimese lasterikaste laagri kutsus kokku ja korraldas Saaremaa Pereklubi koos Saaremaa Lastekaitse Liiduga. Külalised mitmetest Kohalikest Omavalitsustest ja Maavalitsusest. Osavõtjaid üle  200 inimese Saaremaa, Pärnumaa, Viljandimaa ja Võrumaalt. Toimusid ekskursioonid Saaremaa vaatamisväärsustega tutvumiseks. Paralleelselt  laste toimetamiste- tegemistega toimusid lastevanemate vestlused ja koosolek, kus lahati paljulapseliste perede elu-olu ja otsustati algatada ühiselt dialoogi Eesti Vabariigi  erakondade, omavalitsuste ja seadusandjatega ning otsida kontakte teiste maakondade suurte perede või organisatsioonidega, samuti teha end nähtavaks-kuuldavaks ning minna piketeerima Toompeale Riigikogu hoone ette 25.08.1995.a. Piketeerima jõudsid vaid Pärnumaa pered, tänu millele leidis meid Elmar Truu – tulevane Eesti Lasterikaste Perede Liidu loomise initsiaator, presidendikandidaat, erinevate abisaadetiste ja kontaktide organiseerija ning mitmete Pärnumaa, Võrumaa ja ELPL-i laagrite osaleja.

Algusaastate kokkutulekute üheks aukohustuseks oli laagri lipu valve organiseerimine, millega kaasnesid loomulikult öised  lipukratid ja muud lõbusad seigad. Lippu valvati vastavalt graafikule maakondade poolt. Viimane lipuvalvamine toimus Valklas 2001. aastal.  Selles laagris osalesid esmakordselt  Ida-Virumaa ühingu liikmed, kes korraldasid lipuvalve juures inetu intsidendi, ilmselt ei saanud muukeelsed osalejad asja mõttest õigesti aru ning seetõttu tühistas ELPL president selle seni põnevust pakkunud laagritava. Elmar Truu kui staažika spordimehe sõnul oli see omaette pidu laagri atmosfääris. Oodatud sündmus oli ka laagri missi ja misteri valimine, mis kestis minu mäletamise järgi aastani 2003 (Pärlseljal).

Suvekooli korraldajad läbi aastate (tähestikulises järjekorras)

Hiiumaa 2014

Ida-Virumaa 2002

Jõgevamaa 2000, 2018

Järvamaa 2021

Kuusalu 2001

Läänemaa 2008

Lääne-Virumaa 1998, 2016

Põlvamaa 2004

Pärnumaa 1995, 2003, 2007, 2010

Raplamaa 2005

Saaremaa 1994, 2017

Tallinn ja Harjumaa 2015

Tartumaa 1999, 2019

Valgamaa 2013

Viljandimaa 1997, 2011

Võrumaa 1996

ELPL meeskond rahvusvahelise konverentsi raames 2012

Mõtteid koondasid Pille Kuldsaar, Aage Õunap ja Auli Õnne-Vainaru