2015

TEENÄITAJA 2015 

HELDUR KRAANER

dsc_7456

Heldur on igati muhe ja asjalik mees, kes 23 aasta jooksul on olnud tegev Viljandimaa Lasterikaste Perede Ühenduses. See on selle ühenduse kogu eluiga. Ta on olunud aastaid juhatuse ja revisjonikomisjoni esimees ning siiani aitab läbi viia lasterikastele peredele suunatud heategevusprojekte ning ühisüritusi. Kõikides tegemistes on ta oma mehiste kätega abis olnud, olgu selleks siis suvekoolis pere pisematele võistluste korraldamine või lasterikaste perede õiguste eest seismine. Tema tegemised on silma pistnud nii kogukondlikul kui riiklikul tasandil. Senistest kirkaim tunnustus on aastast 2007, kui ta pärjati “Eestimaa Uhkuse“ autiitliga. Lisaks on tal tunnustusi spordis ja kohalikust koolist, kus ta on tegev hooldus- ja meistrimehena. Ta on kooli- ja lasteaialastele suureks eeskujuks. Terve oma elu on ta end täiendanud ja koolitanud erinevatel erialadel ning eluks vajaminevatel kursustel ja koolitustel. Ta on läbinud nii PRIDE põhi- kui jätkukoolituse.

Oma kodukülas on ta tuntud kuldsete kätega mehena, kes aitab kõiki abivajajaid. Pereema ütleb uhkelt, et ümbruskonna inimesed jumaldavad tema meest. Tema ülesandeks on olnud palju aastaid haljasalade ning laste mänguväljakute hooldamine ja muruniitmine. Samuti meeldib talle koos pereemaga aiamaal toimetada.

«Meil on maailma parim isa,» kinnitavad tänaseks juba suureks sirgunud perepojad nagu ühest suust. Hõivatusest hoolimata leiab ta poegadele alati aega. Selles peres on üles sirgunud ka kasupoeg Andres kes  on veendunud, et tema kasuisa on parem kui mõne teise pere pärisisa. Nende pere on palju aastaid olnud ka kasuperede ühenduse liige.

Selles peres on suviti olnud ka vene rahvusest Tallinna või Narva lapsed, kes õpivad seal eesti keelt ja saavad vaheldust igapäevaellu. Nende juures  viibinud vene poisid on olnud korralikud ja külas pole nende tõttu juhtunud ühtegi pahandust. Perepoegadega on nad ka hästi läbi saanud.

Vabal ajal tegutseb Heldur Sürgavere külaseltsis, käib kohalikus näiteringis, kabe- ja malevõistlustel ning mängib saskut. Kui pereisa sportlikud saavutused on põhiliselt mõtlemist vajavat laadi, siis lapsed Heiko, Andres ja Kristo on Eesti meistrid sportvibu laskmises ja lauatennises. Agol on ette näidata aga arvestatavad tulemused tennises, korvpallis ja maadluses. Omad saavutused on Anul ja Elinilgi.  Heldur Kraaner on tänaseks täisealiseks kasvatanud kuust noort inimest, ta 6 lapselapse vanaisa ja ühe väga erilise naise eluteeline!

RAJALEIDJA 2015

KAI MURU

Kai õpingud algasid 2008 aastal, kui pere oli 6 liikmeline. Samal ajal töötas ta Tartu Ülikooli Kliinikumi Ühendlabori geneetikakeskuses meditsiinigeneetikuna. Õpingute ajal suurenes pere 7-liikmeliseks. Pere 4 vanemat last olid ema õpingute ajal kooliealised ning treenisid lisaks ka spordikoolides ja kaks last õppisid muusikakoolis. Lapsed osalesid ja saavutasid häid tulemusi Euroopa Noorte Meistrivõistlustel,  Noorte Maailmakarikasarjas ja Noorte Maailma Meistrivõistlustel. Seda kõike emapoolse igapäevase toe ja abiga. Pere elab Tartus oma majas.

Kai kaitses doktorikraadi Tartu Ülikooli Pediaatria õppetoolis 2014 aasta juunis. Lisaks on silmapaistev naine kirjutanud arvukaid teadusartikleid nii eesti keeles kui ka võõrkeeles.

Praegu töötab Kai Tartu Ülikooli Kliinikumis ning osaliselt ka kliinikus Elite, kus tema poolt pakutavad teenused sisaldavad rinnavähi ja/või munasarjavähi geneetilise eelsoodumuse ja tõenäosuse hindamist; lastetute perede geneetilist konsultatsiooni jne.

Vabal ajal võib Kaid kohata pikki vahemaid kepikõndi tegemas ja samas võtab ta ka osa tervisespordivõistlustest, kus vahemaadeks on koguni kümned kilomeetrid.

Lottemaale Rajaleidja autiitlit saama sõidab Kai otse Tallinna lennujaamast pikalt tööreisilt välisriigist.